Zbrojní průkaz aneb jaké podmínky musí žadatel splňovat?

29.03.2021

Chcete-li se stát legálními majiteli střelné zbraně, musíte si bezpodmínečně udělat zdrojní průkaz. V opačném případě jste totiž vlastníkem pušky nebo pistole nelegálně. Vyřízení zbrojního průkazu se ovšem vůbec nemusíte bát, protože se nejedná o vůbec nic těžkého. Absolvování speciálního kurzu dokonce nabízí střelecká škola Praha.

Obecné podmínky pro získání zbrojního průkazu

Ještě před získáním zbrojního průkazu musíte jako žadatel splňovat obecné podmínky, bez jejichž splnění nemůžete postoupit k dalším krokům. Občan České republiky musí mít trvalé bydliště na území našeho státu. S touto podmínkou by neměl mít problém nikdo z vás. Trochu složitější je to u věkových omezení, která se liší podle jednotlivých skupin. Například zbrojní průkaz skupiny C opravňující používat zbraň pro lov udává věkovou hranici 18 let, a navíc vlastnictví loveckého lístku.

Je třeba doložení zdravotní způsobilosti?

Stejně jako u většiny ostatních typů průkazu, je i při žádosti o zbrojní průkaz potřeba doložit zdravotní způsobilost. Tímto je legislativně ochráněno, aby se střelná zbraň nedostala do rukou psychicky labilní osoby, která by mohla ohrožovat lidskou společnost. Jednoduše požádejte svého praktického lékaře o vystavení posudku o zdravotní způsobilosti. Ten se zakládá na fyzickém a psychickém vyšetření a lékaři za něj většinou zaplatíte 500 až 1 000 Kč.

Jak získat zbrojní průkaz?

Pokud splňujete všechny zákonem dané podmínky, už vám nic nebude bránit získání zbrojního průkazu. Nejjednodušší je zajímat se o střelecké kurzy, které nabízí renomovaná střelecká škola. V jejich rámci si projdete nejenom teoretickou přípravou včetně popisu nejčastěji používaných zbraní, ale také částí odbornou. Ta pochopitelně zahrnuje cvičnou střelbu na terč a také se naučíte se střelnou zbraní správně manipulovat.

Získání zbrojního průkazu sice není tak náročné, ale přesto byste měli v průběhu střeleckého kurzu dávat pozor. Legální vlastnictví zbraně totiž vyžaduje jasnou mysl a velkou odpovědnost.