Založení společenství vlastníků jednotek – odborné poradenství

21.02.2022

Jestliže plánujete založení společenství vlastníků jednotek nebo vás třeba trápí jiné starosti ohledně domů a bytových jednotek, pak oceníte služby profesionální společnosti. Odborníci ve svém oboru jsou připraveni provést vás jednotlivými kroky a pomohou vám najít ideální řešení.

Založení společenství vlastníků jednotek

Pro založení společenství vlastníků jednotek je třeba podstoupit hned několik jednotlivých kroků. Tento proces lze však poměrně zjednodušit. Pro vznik SVJ je nutný zápis do veřejného rejstříku vedeného příslušným krajským nebo městským soudem. Předtím budete potřebovat schválení stanov SVJ v domě, kde se nachází alespoň pět jednotek. Čtyři z nich přitom musí být ve vlastnictví čtyř různých vlastníků. Nabízí se i další řešení - SVJ může založit i jediný vlastník všech jednotek. V takovém případě není vyžadován notářský zápis pro přijetí stanov.

Zaměřování jednotek

Společnost je připravena pro vás zajistit zaměření jednotek. Zaměřování jednotek je nezbytné pro vypracování prohlášení nemovité věci. Obsahem je fyzické zaměření jednotek v domě, dále pak vypracování schémat podlaží, popis jednotek a určení s popisem společných částí. Díky skutečné výměře jednotky je umožněno určení s ní spojeného spoluvlastnického podílu na společných částech domu a pozemku.

Smlouva o převodu

V některých případech můžete potřebovat také smlouvu o převodu vlastnického práva k jednotce. Po zapsání prohlášení je možné podepsat smlouvy zástupci družstva a jednotlivými členy. Smlouva o převodu musí být zavkladovaná, jakmile k tomu dojde, katastr nemovitostí vlastníkům zašle vyrozumění o provedení vkladu a jsou tak osvědčeny vlastnické vztahy k jednotce.

Náležitosti smluv a různých procesů ohledně nemovitostí se mohou zdát složité, proto se vyplatí využít služeb profesionální společnosti, která vám se vším pomůže.