Svářecí invertor aneb jaké vybavení potřebuje každý svářeč?

30.06.2021

Sváření patří k nejčastějším činnostem při sestavování kovových konstrukcí. Prakticky žádná složitější stavba se neobejde bez přítomnosti spolehlivé a kvalitní svářečky. K těm nejlepším zařízením patří svářecí invertor, který umožňuje svařování všemi myslitelnými metodami. Díky relativně kompaktním rozměrům lze navíc svářečku snadno přesouvat z místa na místo, což je výhodné hlavně na větších stavbách. Každé zařízení obsluhuje svářeč, který potřebuje bezpečnostní vybavení.

Proč má svářeč kuklu?

Svářecí invertor vyzařuje při procesu spojování dvou kovů obrovské množství světla i tepla, čímž dochází k poškození zraku svářeče. I proto se v praxi běžně používají bezpečnostní samostmívací kukly, které chrání zrak, a přitom umožňují dobrý výhled na prováděnou práci. V renomovaném elektronickém obchodu můžete vybírat mezi mnoha variantami kukel. Všechny jsou před prodejem vyzkoušeny, zda skutečně splňují svou funkci. Moderní technologie dokonce umožňují vytvoření svářecí kukly se zabudovanou ochranou dýchacích cest.

Výběr svářečského oblečení nepodceňujte

Pokud jste někdy při práci sledovali svářeče, určitě jste si všimli potřebného bezpečnostního vybavení. Čas od času se totiž stane, že při sváření odskočí rozžhavený kus kovu, což je velmi nebezpečné. I proto byste se měli vybavit kvalitním svářečským oblečením, které většinou zahrnuje svářečskou zástěru nebo rukávníky. Ty disponují vysokou odolností i v těžkých provozech, a přitom je jejich nošení velmi pohodlné a flexibilní. Svářečka vás tak nemůže při práci překvapit.

Základem vybavení jsou pevné rukavice

Budete-li na sobě mít kvalitní zástěru nebo rukávníky a nebudete-li si chránit dlaně, jste stále velmi zranitelní. Držet rozžhavenou diodu v ruce není vůbec snadné. Důraz na bezpečnost je samozřejmě enormní, ale přitom je u rukavic třeba zachovat určitou flexibilitu a zručnost. Rukavice jsou vyrobeny ze silné hovězinové štípené ušně, což svářeči poskytuje prvotřídní ochranu. Všechny pomůcky navíc splňují přísné certifikáty Evropské Unie.

Invertorová svářečka je bezpečné zařízení, ale přesto si při jeho používání oblečte svářečské oblečení. Bez rukavic a zástěry byste se do sváření nikdy pouštět neměli.