Proč si pořídit kvalitní váhy?

10.07.2020

Možná si budete říkat, že na nákup přesných vah nemusíte vyvíjet příliš velkou pozornost. Existují ovšem profese, kde se bez kalibrované laboratorní váhy neobejdou. Takové zařízení asi nebudete používat k odvažování mouky při pečení cukroví, ale v určitých situacích byste jejich přítomnost určitě ocenili.

Kam se hodí laboratorní váhy?

Laboratorní váhy jsou určené především do laboratoří, lékáren, zlatnictví nebo do škol. Jednoduše ve všech provozech, kde je potřeba přesně zvážit pouze malé množství daného produktu. Například ve vzdělávacích zařízeních se žáci učí trpělivosti, neboť práce s laboratorní váhou není žádná legrace. Nejvíce se ovšem používají v laboratořích při tvorbě chemických roztoků, kdy je nutné přesně zvážit hmotnost daných složek.

Laboratorní váhy jsou určené především do lékáren
Laboratorní váhy jsou určené především do lékáren

Kolik takové váhy stojí?

Přesné váhy se dají pořídit vcelku snadno a jejich pořizovací cena není nikterak vysoká. Jejich ceny startují přibližně na 3 tisících korunách, ovšem za ty nejlepší kousky byste zaplatili klidně 10 tisíc korun. Za tuto cenovku však dostanete špičkovou laboratorní váhu s vynikající přesností, která je jako stvořená pro citlivé ruce laboranta. U některých vah je dostupný i tisk vážního lístku, což může být v některých situacích velmi praktické.

Kde jinde se dají váhy použít?

Vážící zařízení se ovšem mohou používat i v naprosto obyčejných provozech. Průmyslové váhy tak obvykle najdeme v obchodech, například v masně nebo zelinářství. Většinou se tedy jedná o obchodní váhy, které se používají pro přímý obchodní styk se zákazníkem. Jsou vybaveny pouze základními funkcemi, neboť jednoduše nepotřebují disponovat složitější technologií. Naleznete zde tedy klasické tárování, nulování nebo výpočet ceny.

Jestliže tedy budete uvažovat o pořízení laboratorních vah, rozhodně dbejte na přesnost měření. Pokud ovšem chcete váhu na běžné užívání, rozhodně si vystačíte s průmyslovými vahami.