Nepodceňujte STK pracovních strojů

22.07.2020

Ze zákona jsou zaměstnavatelé povinní provádět technickou kontrolu svých pracovních strojů každých dvanáct měsíců. Bohužel, i tak se stále najde spousta takových, kterým toto nařízení nic neříká. Na své povinné kontroly mnozí nedbají a ohrožují tak vážně bezpečí i zdraví lidí v blízkosti strojů.

Nepodceňujte STK pracovních strojů
Nepodceňujte STK pracovních strojů

Technické kontroly pracovních strojů jsou důležité

Platnost nařízení technické kontroly pracovních strojů stanovila vláda od 1. 1. 2003. Zda jsou kontroly prováděny, kontrolují pravidelně pracovníci Inspektorátu bezpečnosti práce. Protokol o technické prohlídce je také vyžadován při mnohých událostech, jako jsou dopravní nehody, pracovní nehody nebo úrazy, při havárii stroje a při pojistné události. Je třeba myslet nejen na možné sankce, které jsou spojené s nedodržováním pravidelných technických kontrol, ale především na zdraví a bezpečí lidí, kteří stroje obsluhují nebo pracují v jejich blízkosti.

STK pracovních strojů provádí odborníci

STK pracovních strojů provádějí kontrolní technici s potřebným osvědčením - Petr Mansfeld, osvědčení číslo: KT SZP 038. Povětšinou není nutné, abyste stroje někam vozili, technik přijde přímo k vám a stroj prohlédne na místě. O výsledku technické kontroly dostanete písemný protokol, který je potřeba si pečlivě uschovat. Technik vám rovnou i napíše datum další potřebné kontroly, přidá doporučení a popřípadě upozorní na nedostatky, které objevil.

Technická kontrola stroje je rychlá a nutná

Technická kontrola stroje nezabere moc času a ani vás finančně nezruinuje, a proto není žádný důvod, proč ji odkládat nebo neprovádět vůbec. To, co se může stát, když jí vaše stroje neprojdou může být mnohem horší, než se může zdát. Předejdete tak nejen zbytečným problémům, ale především bude chránit to nejdůležitější - zdraví a životy svých zaměstnanců. Vážnost situace si mnozí uvědomí až potom, co je už pozdě.

Nezapomínejte na povinné STK svých strojů.