Kompostéry jsou jednoduchý způsob, jak si zajistit výživu pro vaši zahradu

26.04.2020

Kompostéry dokážou hotový zázrak - z nepotřebných surovin vykouzlí během pár chvil hodnotný základ, ze kterého mohou čerpat sílu a vitalitu všechny vaše rostliny. Jaké 3 zásady musíte dodržet, pokud si přejete mít kvalitní kompost?

Dřevěný kompostér
Dřevěný kompostér

Zapomeňte na plasty

Škodlivost plastu pro naši planetu je už dávno prokázána, takže není důvod dál podporovat jeho výrobu. Navíc kompostér z plastu neumožňuje dostatečný přístup vzduchu, a materiál v něm často trpí plísní. Takto kvalitní živiny pro vaši zahradu rozhodně nezískáte. Kompostéry z tlakově impregnovaného jehličnanového dřeva jsou materiál, který zajišťuje správnou cirkulaci vzduchu i vlhkosti napříč celým kompostem. Jakou další zásadu byste měli dodržet, aby se váš kompost proměnil v cenný zdroj živin pro vaše rostliny?

Žádné živočišné odpady

Další zásadu, kterou vždy dodržte, je absence živočišného odpadu. Do kompostu nevkládejte zbytky masa, kosti a živočišné tuky. Nepatří tam ani mléčné výrobky. Stejně tak si zapamatujte, že do kompostéru se nehází exkrementy psů a koček. Naopak slepičince a králičí bobky nejsou na škodu. Dále do kompostéru nevkládejte pecky a slupky od ořechů.

Nechte kompost rok uležet, než jej použijete

Ideální doba, kterou potřebuje směs zahradního a kuchyňského odpadu k tomu, aby se z ní stal opravdu kvalitní kompost, je zhruba jeden rok. Uvádí se, že po desíti měsících má již směs, která se na dně kompostu nachází, ideální vůni a hnědou, zemině podobnou barvu. V té době je již kompost vhodné použít jako hnojivo pod vaše plodiny nebo skalničky či truhlíkové rostliny. Když se budete snažit kompost použít dříve, ještě zřejmě nebude dostatečně rozložen.

Už se těšíte, až si pomocí kvalitního kompostu zajistíte ideální přírodní hnojivo pro celou vaši zahrádku a skalku?