Kolimátory zlepší vaše střelecké výsledky

01.07.2020

Dnes už se střelbou nezabývají pouze myslivci při honech nebo příslušníci Armády ČR při náročných cvičeních, ale vystřelit si dnes může prakticky každý. Ovšem má to jeden podstatný háček. Střílet můžete pouze s vlastnictvím zbrojního průkazu. Bez něj si opravdu vystřelit nemůžete. Jeho získání je podmíněno věkovou hranicí a určitými testy, během nichž prokážete, že se zbraní umíte zacházet. Ale jak lépe trefovat terč?

Kolimátor
Kolimátor

V trefě do černého pomohou kolimátory!

Nezáleží na tom, zda máte ambici stát se mistrem světa ve sportovní střelbě nebo si chcete občas s kamarády užít na střelnici. Pro časté trefy do černého je potřeba um, klid na spoušti a samozřejmě kvalitní mířidla. Pokud totiž střed terče nevidíte, nikdy se do něj nemůžete trefit. Právě v tom vám mohou pomoci kolimátory. Představují vlastně reflexní zaměřovače, které nahrazují klasická otevřená mířidla.

Jak kolimátor osadit?

Možná si budete lámat hlavu s ním, jak svůj nový kolimátor připevnit na vaši pušku. Reflexní zaměřovač lze na jakoukoliv zbraň namontovat buď fixně, nebo do QR rychloupínáku. Tento způsob uchycení má obrovskou výhodu ve snadném nandání nebo sundání kolimátoru bez použití nářadí. Až budete vybírat konkrétní kolimátor, měli byste se rozhodovat i podle jeho tvaru. Obecně existují dva typy těchto mířidel, a to otevřený kolimátor a tubusový kolimátor.

Jak je kolimátor napájen?

Asi si budete říkat, jak se osnova a reflexivní tečka udrží v zorném poli zaměřovače bez napájecího kabelu. Všechny kolimátory jsou napájeny z integrované baterie, avšak můžete narazit i na napájení za pomoci solárních panelů. Při dostatečném slunečním záření dokáže panel napájet osnovu, čímž se šetří baterie. Sofistikovanější kolimátory umí regulovat jas osnovy podle světelných podmínek.

Máte problém s trefou do černého? S novým kolimátorem svůj příští cíl určitě neminete!