Duhová houpačka aneb co jsou Montessori hračky?

15.07.2021

Pokud vás štve současný systém tuzemského školství, který má objektivně značné mezery, pak byste měli svou pozornost zaměřit hlavně na Montessori vzdělávání. Jedná se projekt alternativně-výchovného vzdělávání, který vychází z doporučení italské lékařky a pedagožky Marie Montessori. Ta po celou svou kariéru pracovala s mentálně zaostalými dětmi. Právě tyto ratolesti potřebují v útlém věku speciální péči a mnohdy nejsou dostatečně zdatné pro komerční vzdělávání.

Jaké jsou principy Montessori vzdělávání?

Montessori vzdělávání se zaměřuje především na školu života a potřebných praktických činností, bez nichž se mentálně zaostalé dítě jednoduše neobejde. Děti se učí diametrálně odlišným způsobem, a přesto jsou jejich znalosti srovnatelné s mentálně zdravými dětmi v normálním českém školství. Do výuky jsou zahrnuty například pohybové aktivity, k nimž se využívá duhová houpačka. Ty jsou určeny k podpoře fyzické zdatnosti, posílení pocitu rovnováhy a rozvíjení senzomotorických vlastností.

Jaké hračky děti používají?

Je vám asi jasné, že mentálně pomalejší děti nemohou využívat stejné hračky, jako děti normální. Jsou pro ně určeny speciální Montessori hračky na zakázku, které jsou vyrobeny ze dřeva. Důraz je pochopitelně kladen na rozvoj potřebných vlastností, ať už se jedná o jemnou nebo hrubou motoriku. Na její podporu je určen třeba Montessori válec s kuličkami. Tuto hračku používají malé děti učící se plazit.

Kde se dají pořídit?

Chcete-li si domů pořídit hračky pro alternativní výuku, pak byste svou pozornost měli zaměřit hlavně na Montessori žebřík. Ten představuje rovná a pečlivě opracovaná dřevěná deska, na jejíž druhé straně se nachází Montessori skluzavka. Všechny tyto hračky včetně pikler triangle pořídíte ve specializovaném elektronickém obchodě, v jehož prodejním portfoliu se nacházejí zakázkové hračky a pomůcky pro mentálně zaostalé děti.

Piklerové triangel samozřejmě můžete pořídit i svému dítěti. Dá se z něj udělat slušná prolézačka, na níž se váš synek nebo dcera zabaví na dostatečně dlouhou dobu.