Bulharská vína a jejich nejoblíbenější odrůdy

01.02.2021

Bílé, růžové, červené - ano, řeč je o víně. Většinou všichni známe francouzská, španělská či argentinská vína. Napadlo vás ale někdy, že i taková bulharská vína jsou opravdu delikátní? V Bulharsku pěstují široké vinice a produkují opravdu příjemná vína. Která jsou nejoblíbenější?

Viognier Starosel
Viognier Starosel

Viognier pro milovníky Chardonnay

V 90. letech mohla odrůda Viognier sesadit právě Chardonnay z pomyslného trůnu oblíbenosti bílých vín, jelikož jsou si obě vína ve svých vlastnostech docela podobná. Má omamnou květinovou a ovocnou vůni - můžete v něm cítit broskve, meruňky, a dokonce i trochu tropického ovoce, jako je například mango. Má relativně nízkou kyselost a při pěstování miluje teplé podnebí.

Cabernet Franc aneb elegance a síla

Cabernet Franc je odrůda červeného vína se spoustou síly a elegance. Je mateřskou odrůdou mnoha červených odrůd, nejoblíbenější je Cabernet Sauvignon a Sauvignon Blanc, i když je světlejší, trochu parfémovanější a mírně zemitější. Může růst v teplém i chladném podnebí, a dělá se z něj i opravdu skvělé ledové víno! Pokud máte rádi světlejší červené, které mohou mít také ovocnou a silnou strukturu, musíte Cabernet Franc jednoznačně ochutnat.

Mavrud jako národní bohatství

Vína vyrobená z Mavrudu mají temně rubínovou barvu, spoustu taninu a kyselin a příjemnou vůni ostružin a švestek. Vína Mavrud se dokonale vyvíjejí v kontaktu s dubem a získávají silnou a komplexní vůni doplněnou plnou, hustou a harmonickou chutí. Mavrud je pravděpodobně nejcennější místní odrůda, na kterou jsou Bulhaři velmi hrdí. Zahraniční odborníci na víno navíc poukazují na Mavrud jako na místní odrůdu hroznů, která se s největší pravděpodobností v blízké budoucnosti stane mezinárodně uznávanou.

Který víno byste chtěli ochutnat vy?