Brzdové třmeny jsou jednou z nejdůležitějších součástek vašeho auta

09.06.2020

O vše je potřeba se řádně starat, o brzdových třmenech to platí dvojnásob. Jsou potřebnou součástí systému kotoučových brzd každého auta. Může to přijít z nenadání, ale i drobná porucha může nadělat velké škody nejen vašemu automobilu. Pokud jste tedy zaznamenali sebemenší potíže, nejspíše je ten správný čas na opravu, ne-li samotnou výměnu.

Repase brzdového třmenu
Repase brzdového třmenu

Když se plíží problém...

Začíná to jednoduše. Nejdříve se vám může zdát, že auto najednou k zastavení potřebuje mnohem delší brzdnou dráhu. Nebo se objeví neznámý zápach připomínající cosi spáleného. Náznaků a příkladů existuje mnohem více, ale všechny značí jediné. Vaše brzdové třmeny jsou zralé na opravu.

Co může být příčinou poruchy?

Příčin může být hned několik, jako například přílišná vlhkost či špína. Časem se totiž uvnitř dokáže nahromadit spousta znečišťujících látek, které mohou pohyb brzdových třmenů pořádně ztížit. Stejně tak špatná brzdová kapalina zvládne nadělat úctyhodnou kalamitu. Příčinou v tomto případě bývá většinou složení kapaliny. V případě, že je až moc viskózní, zabraňuje pístu návrat do své předchozí polohy. Při práci s nevhodnou kapalinou také dokážou kompozitní či polymerové písty napuchnout.

Jak se problémům vyvarovat?

Možností je v spousta. Základem je bezpochyby pravidelné čištění a mazání brzdových třmenů vašeho automobilu. Pravidelná by měla být i výměna brzdové kapaliny, časem totiž naváže určitý objem vody, což může mít za následek špatný vliv na samotné brzdění. Hlavní je také jezdit opatrně, nehrát si příliš často na piráta silnic či závodníka Formule 1. Takže až příště budete vysoko v horách projíždět ostrými zatáčkami a dostanete chuť si trochu zaskotačit, vzpomeňte si, jaký dopad by to mohlo mít.

A pokud si nedáte říct a po všem tom závodění přijde čas na opravu, cena standardně začíná na čtyřech tisících.