Baryta a Washi - dva fotopapíry pro nejnáročnější fotografy

31.03.2021

Každý profesionální fotograf, který má v plánu svá umělecká díla prodávat, stojí před volbou, jaký fotopapír k tisku svých děl použít, aby si zachovala svou kvalitu i po mnoha letech. Nikdo přece nezaplatí za fotografii, která po čase bude vypadat jako fotka z předloňské dovolené v Chorvatsku - vybledlá a zažloutlá. Profesionál proto vždy sahá po kvalitě - některém z typů uměleckých foto papírů, které jsou schopné jeho náročné požadavky splnit. Pojďme si nyní představit dva z nich, které se mezi fotografy těší velké vážnosti - Baryta paper a Washi paper.

Baryta paper

Barytový papír neboli Baryta paper je velmi oblíben mezi uměleckými fotografy, kteří svá díla tisknou monochromaticky neboli černobíle. Právě u černobílých fotografií dokáže Baryta paper naplno předvést svoji sílu. Díky povrchové vrstvě ze síranu barnatého, zvláštní jílovité hmoty, která dala tomuto typu papíru jméno, má Baryta paper neuvěřitelnou hodnotu DMAX, vysoký kontrast a skvělou úroveň detailu. Zároveň však nabízí i úžasnou barevnou hustotu a široký barevný prostor, neboli gamut.

Washi paper

Mezi profesionálními fotografy je velmi oblíben i japonský umělecký papír Washi, respektive jeho verze Awagami určená pro digitální tisk fotografií. Papír Awagami vychází z tradičního japonského papíru Washi, který se vyrábí již stovky let v provincii Tokushima z vláken bambusu, papírovníku čínského a dalších rostlin. Pro tisk fotografií na inkoustových tiskárnách je Washi paper opatřen povrchovou vrstvou, která minimalizuje rozpíjení inkoustu, zlepšuje jeho barevnou stálost a maximalizují celkovou kvalitu tisku, přitom si však zachovává hmatový vjem, který je typický pro tradiční Washi a kvůli kterému je tento typ papíru již po staletí oblíben mezi umělci celého světa.