Autoškola aneb kterým se radši vyhnout

18.06.2020

Čeká vašeho dospěláka cesta za řidičským průkazem? Dejte si dobrý pozor, komu ho svěříte. Praktiky některých autoškol na českém trhu jsou vskutku zajímavé a rozhodně nepřináší kýžený výsledek. Lákají obvykle na podezřele nízkou cenu. Ta by měla být pro vás varováním.

Autoškola Praha
Autoškola Praha

Ptejte se, recenzujte, ověřujte

Nejlépe uděláte, když nedáte na první dojem a už vůbec ne na příliš nízkou cenu. Když vám autoškola bude nabízet kurz za pět tisíc, něco je špatně. Ten má totiž podle stanovených předpisů obsahovat 28 hodin jízd, kterým předchází dalších přibližně 15 až 20 hodin teorie, kterou zajišťují školení lektoři. Je tedy jasné, že za zmíněnou sumu tyto služby dostat nemůžete.

Některé autoškoly to řeší pochybně a svým posluchačům místo řádné teorie obstarají knížku, kterou jim věnují na úvodní hodině, která je často také hodinou poslední. Takové jednání je nejen neetické, ale i nezákonné. Proto si nechte od autoškoly zaslat výukový plán, který by měl obsahovat jednotlivé tematické rámce a jejich časový rozvrh.

Nebojte se říct, že něco neumíte

Praktická část má taky svou posloupnost a měla by následovat až po dostatečné teoretické přípravě. Automatické převodovky ve vozech autoškol nehledejte, tady se jede hezky "po staru", aby byl řidič schopný poradit si v každé situaci. Řidičský průkaz B získáte po absolvování všech předepsaných hodin a závěrečných testů a praktické zkoušky. Pokud si nejste svými dovednostmi jistí, nestyďte se říct to nahlas a požádat o vysvětlení, či připlatit si kondiční jízdy. Mějte na paměti, že v provozu nejde jen o vás, ale i ostatní.

Ceny autoškol mají velké rozpětí

Jak už jsme zmiňovali v úvodu, nenechte se zlákat nízkou cenou. Zajímat by vás měla především nabídka, která vašemu dítěti pomůže získat řidičský průkaz. Praha je v tomhle směru poměrně extrém, ceny za ty samé služby se tady mohou lišit až v řádu tisícovek. V menších městech rozdíly tak markantní nejsou.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Přeneseně by se toto rčení dalo aplikovat i na provoz, který z roka na rok poměrně výrazně houstne.