Antigenní testy a respirátory jako ochrana před nákazou covidem-19

26.03.2021

Počátkem března se ve firmách rozjelo plošné testování na covid-19, a to na základě vládního rozhodnutí. Přítomnost na pracovišti je zaměstnanci dovolena jen tehdy, jestliže v posledních sedmi dnech podstoupit PCR testy na přítomnost viru SARS-CoV-2, případně přímo na pracovišti pak antigenní testy. Jak je to s jejich zajištěním a kde se dají koupit?

Antigenní testy na pracovišti

Podle nařízení vlády je povinností zaměstnavatelů zajistit pro své zaměstnance antigenní testy, aby mohlo být testování prováděné alespoň jedenkrát za týden. Tato povinnost se týkala zprvu velkých firem s více než 250 pracovníky, postupně však povinnost přechází i na menší firmy. Dokonce už vláda uvažuje o povinnosti testování firem s maximálním počtem zaměstnanců od 1 do 10 osob. Při takovém množství testovaných lidí a použitých testů se nabízí otázka, jak je to s jejich ekologickou likvidací?

Například antigenní testy Lepu od Lepu Medical Europe jsou vyrobené z 90 % z papíru. Tudíž oproti testům z plastu nejsou takovou ekologickou zátěží. Likvidují se do komunálního odpadu bez třídění tak, že se použitý test společně s tyčinkou dají do černého igelitového pytle, který se uzavře. Obal testu pak patří do plastů.

Respirátory FFP2 lépe těsní než roušky

Běžnou výbavou každého jsou v době pandemie covidu-19 roušky nebo respirátory FFP2, které se musejí nosit v uzavřených prostorech. Chrání nejen osobu, která je nosí, ale také její okolí. Respirátory jsou mnohem účinnější než roušky zejména proto, že lépe těsní. Jejich účinnost je až 95 %.

Respirátory FFP3 s vyšší účinností

V sortimentu obchodů i e-shopů jsou pak ještě respirátory FFP3 bez výdechového ventilu. Tyto mají účinnost ještě vyšší - až téměř 99,9 %. Pokud tedy chcete být maximálně chráněni před nákazou covidu-19, pak volte tu nejvyšší možnou ochranu. Výhodou těchto respirátorů je možnost opakovaného použití.

Jakou ochranu proti nákaze covid-19 nosíte na obličeji vy?