Aerifikace trávníku prospěje každému zelenému pažitu. Proč ji provádět?

08.02.2021

Sice nežijeme na anglickém venkově, ale mnoho zahrádkářů si zakládá na bezchybně střiženém a perfektně rostlém trávníku. Vypěstovat zelený pažit anglického typu však není vůbec jednoduché. Naopak to vyžaduje mnoho znalostí, spoustu hodin tvrdé práce, a především kvalitní techniku a nářadí, se kterou budete trávník obhospodařovat. Jednou ze základních prací je aerifikace trávníku, jež by se měla provádět alespoň dvakrát ročně.

Aerifikace trávníku
Aerifikace trávníku

Co je cílem aerifikace trávníku?

Aerifikace trávníku je prováděna hlavně za účelem provzdušnění pažitu, čímž je docíleno lepšího růstu. Kromě toho je pažit schopen přijmout větší množství vzduchu, vody a také živin. Dále podporuje regeneraci zeleného pažitu, protože dochází k odstranění odumírajícího porostu, na jehož místě může růst nový a kvalitní trávník. Aerifikaci byste měli provádět ideálně na jaře a na podzim.

Aerifikátor půjčovna vám vytrhne trn z paty

Pokud byste chtěli mít anglický trávník, ale nemáte doma aerifikátor, nemusíte být smutní. Trn z paty vám může vytrhnout aerifikátor půjčovna. Můžete si jej pronajmout za necelé 2 tisíce korun na den. Šířka záběru je 36 centimetrů, takže relativně rychle provzdušníte i velké plochy pažitu. Díky pracovní hloubce 7 centimetrů je porost provzdušněn až ke kořenům, což podporuje růst a regeneraci trávníku.

Co má v nabídce půjčovna zahradních strojů?

Půjčovna zahradních strojů má ve své nabídce nejenom aerifikátor, ale veškerou další techniku a nástroje potřebné k údržbě trávníku. Péče o zelený pažit totiž není jenom o provzdušňování, ale také o sekání nebo podpoře růstu. To je zajištěno za pomoci rovnoměrně rozprostřeného křemičitého písku, který zlepšuje přístup vzduchu ke kořenům a navíc podporuje absorpci živin a vody.

Toužíte-li po dokonalém anglickém trávníku, nezapomeňte pravidelně provádět aerifikaci. Provzdušněním snížíte zhutnění půdy a zlepšíte příjem živin, což je pro kvalitní růst velmi důležité.